בודפשט הוכתרה אלופת 2018

דרג פריט זה
(0 הצבעות)

מומחי הנדל"ן סיכמו את השנה וקבעו: הבירה ההונגרית הייתה ההשקעה הטובה ביותר. מניבה תשואות יותר מכל מקום אחר, וערך הנכס משביח את עצמו ומאמיר

עכשיו, אחרי שנחתמה שנת 2018, ומומחי הנדל"ן העולמיים עושים את הסיכומים ומעיפים מבט לעבר 2019 הבאה עלינו לטובה, מתבררת עובדה אחת שאין עליה עוררין: הבירה ההונגרית בודפשט היא השקעת הנדל"ן הטובה ביותר של השנה!
המסקנה הברורה אליה הגיעו המומחים נשאבת לא רק מהתשואה השנתית שמניב הנכס, אלא גם מהנסיקה במחיר שלו תוך תקופה קצרה. ברור שהחישובים נעשו לגבי כל אזור בנפרד מאותה עיר, נלקחה בחשבון תשואה של בית חדש לעומת בית ישן, אבל השורה התחתונה של הסיכומים יכולה להעלות חיוך רחב אצל כל מי שניצל את 2018 כדי לרכוש נכס בבודפשט.
היו בשנת 2018 השקעות מגוונות שכללו דירות, בתים, מחסנים, מגרשי חניה, חנויות ומשרדים, וגם בנושאים אלה חיפשו המומחים את התשואה הממוצעת כדי להכריז על בודפשט כמועדפת מכולן, כמעט ללא מתחרים. נתון משמעותי נוסף שעולה מהסיכומים, והוא לא בהכרח דווקא בבודפשט אלא כולל מקומות נוספים באירופה, קשור לכמות הישראלים שסוף סוף וויתרו על רעיון השקעה "מתחת לבית" והעזו לצאת מחוץ לקופסה ולהשקיע במקומות שבאמת יניבו להם תשואה הוגנת לכסף שחסכו בעמל רב. הערכה של מרבית הגורמים הייתה עלייה של 31% מהישראלים שהשקיעו באירופה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

כותרות בעיתונים היומיים כמו "מצוקה בתוכנית מחיר למשתכן" או "קבלני מחיר למשתכן נותרו עם 1200 דירות ב-14 פרויקטים ברחבי הארץ" רק האיצו את המשקיעים לבצע עסקאות מעבר לים. ולא, לא מדובר כאן במשקיעים עתירי ממון, אלא בצעירים שחסכו מעט, קיוו לקנות קורת גג ראשונה, אבל נבהלו מהמחירים והעדיפו קניית נכסים באירופה כדי שיוכלו לקבל תשואה הגונה לכספם ויוכלו גם לשלם כאן דמי שכירות וגם לחסוך לקראת הנכס הבא שלהם, או אנשים בגיל השלישי שחיפשו ומצאו נכס מניב כחלק מהפנסיה שלהם.
הסכנות האורבות בפתחה של שנת 2019 ידועות לכל משקיע מתחיל, והשנה הופכת הסכנה להיות מוחשית הרבה יותר בגלל הבחירות הקרבות ובאות. ההיסטוריה מלמדת שמיד אחרי בחירות מגיעות הגזרות הכלכליות ובהן עליית הריבית שגורמת במישרין להרחיק את הצעירים מהישג דירה.

budapest 525857 19202
                                                                                                       בודפשט, הכי כדאית להשקעות נדלן בשנה שעבר עם פוטנציאל צמיחה גם השנה

בשנת 2018 התנפחו החובות העולמיים והפועל היוצא היה כמובן ביקושים לאשראי. המשך התנפחות החובות עלול להיות קטלני למי שכבר הצליח להשיג חלק קטן מערך הדירה ולפתע הוא ימצא את עצמו מתרחק ממנה.
בעקבות העלאת מס הרכישה והכוונות להטיל מס על דירה שלישית ברור לחלוטין שאפיקי ההשקעה המועדפים הם מעבר לים וכאן התגלתה בודפשט במלוא גדולתה. בשעה שדירה בעיר העתיקה בקייב עולה כ-100 אלף יורו, ניתן היום לרכוש בפחות ממחיר זה דירה במרכז בודפשט שהתשואה שלה תהווה שקט כלכלי לעתיד. ומי יכול כאן אצלנו לקנות דירה ב-100 אלף יורו? אפילו לא חדר באזור תעשיה של עיר קטנה בפריפריה.
גם וורשה ופראג מתקשות להתחרות עם בודפשט שמחזיקה ביתרונות הסטודנטים בעירה, כניסת מיליוני התיירים בכל שנה, מרכזי הבילויים והקידמה שבאה לידי ביטוי גם בהייטק. מחישובי 2018 עולה כי הגיל הממוצע של המשקיעים הישראלים הוא 49, הסכום הממוצע שהשקיע כל ישראלי היה 290 אלף שקלים, והעדפה הייתה דירות קטנות ומשופצות שמניבות תשואה מהיום הראשון.