דירה ממוצעת ב -700 אלף

דרג פריט זה
(0 הצבעות)

מתי מתחיל הסרט הזה? יזמים וקבלנים זעמו על דברי שר הבינוי יואב גלנט ש"דירה ממוצעת יכולה לעלות, כולל רווח ומיסוי קבלני, סדר גודל של 700 אלף שקל"

כשמספרים לך שדירה ממוצעת בישראל צריכה לעלות פחות ממיליון שקלים, אתה בוודאי מהנהן בראש כאילו סיפרו לך איזו בדיחה דלוחה, וממהר לדפדף מעמודי הכלכלה למדור אחר בעיתון.
אבל כששר הבינוי בכבודו ובעצמו אומר ש"דירה ממוצעת יכולה לעלות, כולל רווח ומיסוי קבלני, סדר גודל של 700 אלף שקל" זה כבר סיפור אחר לגמרי. וכן, שיהיה ברור מעל לכל ספק, את הדברים האלה שנשמעים כמו רעידת אדמה אמר מר גלנט לא "בשיחת סלון" ולא עם חברים מפיקוד דרום עליהם פיקד לפני כעשר שנים, אלא בכנס הבנייה והנדל"ן של דן אנד ברדסטריט לא פחות ולא יותר.

 והציטוט הזה מובא כאן מלה במלה ומשאיר המון תהיות לאן בדיוק נעלמים עוד מאות אלפי שקלים בדרך לרכישה. דן אנד ברדסטריט היא חברת המידע העסקי המובילה בישראל והכנסים שלה הם בעלי משקל סגולי רב אצל בעלי העסקים. גלנט, חבר הקבינט המדיני ביטחוני, אפילו הביע דעה בכנס שמעבר ל-700 אלף השקלים "כל היתר הוא רווח קבלני או רווח על הקרקע". 


אנחנו לא מכירים מחירים כאלה לדירה, אפילו נותרנו פעורי פה, כל כך מופתעים שהשאלה הראשונה ששאלנו הייתה האם מדובר כאן בשקלים או בדולרים? גלנט, בעל תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת חיפה, הצליח לעורר את זעמם של הקבלנים והיזמים שהיו בכנס. מבחינתם ברור שאין שום אפשרות לדירה במחיר של 700 אלף שקל, גם לא ברווחיות מינימאלית. המיסוי, הקרקע, חומרי הבינוי, שכר העובדים והוצאות נלוות נוספות הופכים את המחיר כמעט להזוי. משתתפי הכנס שמעו את דבריו של השר, כיבדו את נאומו, והתכוונו לומר את דברם בהמשך, אבל גלנט עזב מיד לאחר דבריו והשאיר המון שאלות פתוחות וכעס מופגן.

הנדל"ן הישראלי אולי לא שוקע בבוץ סמיך, אבל לבטח גורם להרבה מאוד סימני שאלה לרחף מעליו. כשאורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, חברה בינלאומית בעלת ניסיון עצום בהשקעות לא רק בישראל אלא גם ברוסיה ובמזרח אירופה, אומר בפורום ענף הבנייה והנדל"ן של דן אנד ברדסטריט "כי מחיר למשתכן מלווה בהטעיית הציבור, שכן מגרילים בין הזכאים דירות, שהקמתן תושלם בתוך שנים מהיום" אז אפילו הזוכים בהגרלה נזהרים ולא נחפזים לחתום על חוזים. 


ועוד: שאולי לוטן, מנכ"ל קבוצת לוינשטיין, מחברות הבניה הוותיקות והמוערכות בארץ המתמחה בייזום, פיתוח, בנייה והקמה של מגדלי משרדים, שכונות מגורים ומתחמים ציבוריים רבים, הביע דעה ש"קבלנים הרוצים לשרוד לא יוכלו להישען רק על מחיר למשתכן והכרזות שר האוצר משה כחלון כי קבלן שלא יכנס למחיר למשתכן לא ישרוד, יתגלו כלא אחראיות". דברים דומים אמר גם אלי אביסרור, מנכ"ל אביסרור ובניו, וגם עדיאל שמרון מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל.

סימני השאלה הגדולים, או אם תרצו החצים הישירים, מפנים לא רק את המשקיעים לעשות זאת מעבר לים, אלא גם את היזמים והקבלנים שמשקללים לעצמם את הרווח מול העלות, ומגיעים למסקנה שהדשא לא רק ירוק יותר אצל השכן, אלא גם יצמח טוב יותר בעתיד.