ההשקעה שתשאיר אתכם עם שקט נפשי

דרג פריט זה
(0 הצבעות)

בודפשט, שוב היא, מובילה את כדאיות ההשקעה בחצי השנה הראשונה של 2019 * גם מבטיחה עלייה של הנכס, גם אמינות וביטחון של חברות הניהול וגם השכרה לטווח ארוך יותר מאשר כל המתחרות שלה באזור

חשבתם פעם על המושג "ראש שקט"? יש לזה בכלל תרגום לשפות אחרות, או שזה בלעדי שלנו? ניסיתי לבדוק בגוגל טרנסלייט איך מתרגמים את שתי המילים האלה לאנגלית וקיבלתי peace of mind שזה בכלל "שקט נפשי".
אבל איך שלא נסתכל על זה, או איך שלא נתרגם את זה, בשפת הנדל"ן המתקדמת "ראש שקט" הוא מושג למי שמשקיע את כספו בדירה, חנות, מחסן או נכס, ונהנה מתשואה בטוחה והוגנת. "כי מה צריך סך הכל בנאדם" כמו ששאל המשורר חיים חפר בשירו של ליאור ייני "מיטה כדי לישון בה, ואם אפשר לשניים". בקיצור, חוזרים שוב ל"שקט הנפשי" שכולנו רוצים.
במחקר שנערך לא מכבר תחת הכותרת "שקט נפשי", ובו סוכמו שישה החודשים הראשונים של 2019, התברר שהשקעות הנדל"ן המוצלחות ביותר בחצי השנה הראשונה היו הונגריה הממוקמת במרכז אירופה ומדינת ג'ורג'יה הנמצאת בדרום מזרח ארצות הברית והפכה להיות בשנים האחרונות המדינה המתפתחת ביותר בארצות הברית.
הפילוח עדיין מציב את ההונגרים לפני האמריקאים, הן ביחס לגובה ההשקעה, ובוודאי באשר לביטחון התשואה שהוא למעשה המרכיב החשוב ביותר של המשקיע. מרכיב נוסף שהצעיד את הונגריה בכלל, ועיר הבירה שלה בודפשט בפרט, בראש טבלת כדאיות ההשקעה הוא כמובן נובע מעצם עריכת המחקר מול נדל"ניסטים ישראלים והם העדיפו מאז ומתמיד מיקום גיאוגרפי קרוב לישראל, זמינות טיסות והכרת השטח. עוד עולה מהמחקר שמרבית המשקיעים בשני המקומות, הונגריה וג'ורג'יה, לא נחשפים בהכרח לנכס עצמו, אם כי בבודפשט הרבה יותר מאשר בג'ורג'יה, ובכל זאת הם "ישנים בשקט". חברות הניהול שמטפלות בנכס שלהם ומעבירות את התשואה החודשית אכן מובילות את אותם משקיעים לחיות "בשקט נפשי". רצוי לציין כי כאשר מדובר בבודפשט הכוונה היא לשני חלקי העיר.

נכס חדש בתכנון 3                                                                                                         הנכסים בבודפשט בעלי פוטנציאל עליות גבוה יותר ומושכרים לאורך זמן ארוך יותר

נכון, זה לא המחקר הראשון שמציב את בודפשט בראש טבלת הכדאיות, וזו לא הפעם הראשונה שבה ההונגרים "מנצחים" את המתחרים שלהם כמו רומניה, גיאורגיה ופולין, אבל מעצים כל פעם מחדש את שוק הנדל"ן שמוכיח את עצמו שוב ושוב בזכות הכלכלה האיתנה שיש בו, מה שמוביל לעלייה קבועה של ערך הנכסים.
גם אחרי עליית הנכס עדיין דירה באותו סדר גדול עולה בוורשה, טביליסי ובוקרשט יותר מאשר בבודפשט.
המושג "להשכיר ולהישאר בראש שקט" הציב את בודפשט בראש הרשימה לא רק בזכות האמינות וחברות הניהול ההוגנות בבירה ההונגרית, אלא גם מתוקף העובדה שבהונגריה, שימו לב, משכירים דירות לטווח ארוך יותר מאשר במדינות המתחרות. בברלין למשל, ההשכרות הן לטווח קצר מאוד, לעיתים אפילו לחצי שנה בלבד, בוורשה ובפראג משכירים לשנה. בודפשט, אולי בזכות היותה עיר קוסמופוליטית בסטנדרטים מערב אירופאיים, ואולי בזכות תקופות הלימוד הארוכות של הסטודנטים, נשארים השוכרים כמה שנים ומונעים "כאבי ראש" מבעלי הנכס, מרדף אחר שוכרים חדשים ותשלום עבור חיפוש לאותם שוכרים.
התשואה אינה דבר קבוע. זה תלוי במצב הנכס, במיקום שלו, ובתקופת תחילת ההשכרה, אבל בכל מקרה היא עשויה להגיע למספר דו סיפרתי בשנה, ובכל מקרה קרוב מאוד לדו סיפרתי. אל תתפתו למספרים של 13% ובטח לא למעלה מזה, אבל תשואה של 8% היא בהחלט ריאלית בבודפשט וגם 10% זה לא מספר שלקוח מהאגדות.