הונגריה מדהימה את העולם, בודפשט ממשיכה לשבור שיאים

דרג פריט זה
(0 הצבעות)
סוכנות הנדלן הבין לאומית Knight Frank ערכה מחקר ב-56 מדינות בעולם ומצאה שעליית המחירים בהונגריה היא הגבוהה מכולם – 15.4% * ובודפשט? היא שוברת שיאים עם 24.1% * אין דברים כאלה.

עכשיו זוהי כבר עובדה, וכידוע לכם עם עובדות לא מתווכחים: הונגריה חתמה את שנת 2019 כשיאנית העולם בעליית מחירי דירות למגורים. שימו לב – שיאנית העולם!
סוכנות הנדל"ן הבין לאומית Knight Frank שמושבה באנגליה ואחד מסניפיה הראשיים בניו יורק, חקרה את נושא עליית מחירי הדירות ב-56 המדינות המתקדמות על פני הגלובוס ומהפרסום הרשמי שלה עולה שבין הרבעון השלישי בשנת 2018 ועד סיום הרבעון השלישי בשנת 2019, נרשמה בהונגריה עלייה ממוצעת של קצת יותר מ-15% בערך הדירות, ועד כמה שהנתון הזה מדהים, זה עוד כלום לעומת המחקר שממנו עולה הנתון המדהים עוד יותר: העלייה בעיר הבירה ההונגרית בודפשט תלולה עוד יותר ומגיעה ל-24.1% בממוצע!
Knight Frank היא סוכנות נדל"ן מובילה ברחבי תבל ונקראת על שם מייסדיה ג'ון נייט והווארד פרנק. היא מעניקה ייעוץ למגורים ומסחר ונחשבת אמינה ובטוחה מזה למעלה מ-100 שנים. הסניף הניו-יורקי שלה נקרא "ניו-יורק נייט פרנק" והוא אחד ממעריכי הנכסים הענקיים בעולם. הסוכנות מעסיקה למעלה מ-14 אלף עובדים ומרכזה בלונדון. 

בשעה שסוכנויות אחרות, קטנות יותר, עורכות השוואת תשואות בעסקי הנדל"ן, ותמיד מגלים מקומות שונים ומשונים בהם התשואה אטרקטיבית ומושכת אליה משקיעים, מבהירה סוכנות הנדל"ן האנגלית שתשואה יש לחשב גם אחרי עליית ערך הנדל"ן ובעניין הזה אין להונגריה מתחרים בכלל.
במחקר המקיף נבדקו כאמור 56 מדינות, ובהם 150 ערים מרכזיות ברבעון השלישי של שנת 2019. מי שחשב שעליית מחירי הנדל"ן בתל אביב הם משהו להתפאר בו, בוודאי יופתע לשמוע שהמחקר מציב את העיר הגדולה בישראל רק במקום ה-45 עם עלייה של 4.7% במחירי הדירות. עיר הבירה ירושלים סוגרת את רשימת 150 הערים בעקבות ירידה תלולה שגילה התחקיר, קחו אוויר, 13.6%. חיפה מדורגת במקום ה-106 בעקבות עלייה של 1.2%.

אבל נחזור אל רשימת המדינות שאותן מובילה כאמור הונגריה. העלייה העולמית לא הייתה מעודדת כלל ועיקר ולמעשה הייתה הנמוכה ביותר מזה שש שנים. הממוצע הכללי הוביל לעלייה של 3.7% (לעומת 15.4 בהונגריה) כשרק ב-9% מהמדינות הנבדקות נרשמה ירידה. מלבד הונגריה הפתיעה לוקסמבורג שמיקמה את צמה מיד אחרי ההונגרים עם עליית מחירים של 11.4%. העובדה שקרואטיה דורגה שלישית וסלובקיה רביעית הבליטה את העובדה ש-8 מתוך 10 המדינות המובילות הן מאירופה מצביעה על כדאיות ההשקעה ביבשת הזו (שתי הערים הנוספות הן מסין) לעומת היבשת האמריקאית ובוודאי לעומת יבשת אוסטרליה ששם ירדו המחירים בתקופה זו בשיעור של 7.4%, הירידה הדרמטית ביותר. נכון שבחלק ממדינות אירופה עדיין מוזכר המשבר הכלכלי בנדל"ן שפרץ לפני למעלה מעשור, והוביל גם למיתון, אבל התחקיר מזניק את מפלס האופטימיות שאירופה תחזור להנהיג בכל הקשור לנדל"ן והמבט לעבר הונגריה ורוד יותר מכל מקום אחר. מהתחקיר עולה שגם מקסיקו בקו עלייה מרשים ודברים דומים ייאמרו על רוסיה.

  Budapest Investments Going Up
  
                                                                                                                 עליית המחירים בבודפשט שוברת שיאים וצפויה להמשיך גם בשנים הבאות                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

בעבר היו התלבטויות השקעה בקרב הישראלים בין השוק האירופי לשוק האמריקאי שהבטיח הרים וגבעות מבחינת תשואה שנתית ומבחינת עליית ערך הנכס.  Knight Frank מגלה שארצות הברית מדורגת רק במקום ה-30 ועליית המחירים בה קטנה מהממוצע העולמי. מהנכסים שנבדקו עולה שהעלייה בארצו של הדוד סם הייתה 3.2%, לעומת 15.4% בהונגריה. אגב בישראל, בין הרבעון השלישי של 2018 לרבעון השלישי של 2019 עלו מחירי הדירות רק ב-0.8%, מה שמציב אותנו במקום ה-45 מתוך 56 המדינות בהן נערך התחקיר.    

"מכרה הזהב" ההונגרי מתייחס בעיקר לעיר הבירה בודפשט שבה לא רק העלייה היא 24.1% אלא הצפי לשנים הבאות ילך ויגדל. בודפשט מקדימה, מבחינת ערים בעולם, את שיאן הסינית בה האמירו מחירי הדירות ב-15.6% וכדאי מאוד לשים לב להבדל העצום בין הראשונה בודפשט לשנייה שיאן – הבדל של 8.5%.