התשואה היא בקנייה

דרג פריט זה
(1 הצבע)

לבצע עסקאות עם האנשים הנכונים זו לא רק השקעה כדאית, אלא גם תשואה נבונה

טיפות הגשם מהלילה הרטוב נותרו על שמשת המכונית המושכרת מבחוץ. האדים שהצטברו בחלל הפנימי מנעו את הראייה כבר ביציאה מאזור שדה התעופה הבינלאומי פרנץ ליסט בבודפשט. המגבים, שנראו חדשים מודל חורף 2018, התבקשו למלא את תפקידם ומהר מאוד הביסו ללא תנאי את הטיפות.
נחתתי בשבוע שעבר לבוקר אפור, עם "איומים" מבורא עולם, בהונגריה. עננים בגובה רב ובינוני כיסו את פני השמיים, וצבעם הכהה לא הותיר מקום לספקות: עוד מעט וגשם זלעפות יהרוס את הגיחה שלי להונגריה. בעיר הבירה בודפשט קר בנובמבר-דצמבר כמו שאצלנו לא יהיה בינואר-פברואר. קר ואפור, אפור ומחוויר.
אבל, למרות זאת, וכמוני עוד אלפי ישראלים מתגברים על מזג האוויר העכור, ובצדק, לטובת היופי הנשגב בבירה ההונגרית דווקא בימים אלה ממש. העיר מקושטת לקראת חג המולד, כריסמס, אורות צבעוניים מבצבצים מכל פינה בעיר, חלונות הראווה לא משאירים אותך אדיש, עצי אשוח מקבלים את פניך בכל כניסה למרכז קניות, אווירה של חג. בכל זאת מדובר בחג המקובל כמעט בכל זרמי הדת הנוצרית ונחגג על ידי קתולים ופרוטסטנטים.

מתברר שהנהירה ההמונית של הישראלים לבודפשט אינה "תמימה" ולא רק אורות הכריסמס מובילים אותם למטוסי אל על או ווייז אייר. חג המולד הוא רק תירוץ ובין טיפות הגשם, ולעיתים פתיתי השלג, מנוצל הזמן גם לבדיקת השטח בכל הקשור להשקעות נדל"ן ביעד האטרקטיבי ביותר באירופה. כך הפכה התקופה הקרה הזו של השנה לתקופה החמה ביותר בהשקעה.
בודפשט ממשיכה להפתיע בכל הקשור לכדאיות ההשקעות. זה מדהים לשמוע את המצטרפים החדשים ממלמלים לעצמם "איך לא עשיתי את זה קודם". תשואות שהם בגדר חלום לעומת התשואות כאן אצלנו והשקעות בדירת שלושה חדרים שאצלנו אפשר יהיה לקנות דירת חדר במקרה הטוב.

 חוזה נוספת1
                                                                                                    צוות מיומן ומקצועי שדואג לכל הפרטים, חשוב לא פחות מעוד חצי אחוז מהנכס בשנה

זה לא היה הביקור הראשון שלי בבודפשט, גם לא השני... וזאת לא תהיה הפעם האחרונה בעיר שמלבד היותה מרכז כלכלי, תעשייתי, תחבורתי ותרבותי היא גם עיר של מיליוני תיירים בשנה ואלפי סטודנטים שרוכשים כאן השכלה. מקור בלתי נדלה להשקעה נבונה.
השאלה הגדולה מה היא "השקעה נבונה", או מה היא "תשואה חכמה", קשורה לא רק למיקום ולערך הנכס, וגם לא רק לתגמול שיבוא בעקבותיו, אלא לביצוע עצמו ול"נציג" שלנו לאורך כל ימות השנה. ההמלצה החמה שלי היא: לכו רק על חברות רציניות, מוכחות, העוסקות לא רק במכירה או קנייה, אלא במכלול שבו ניתן לקבל שירותי עריכת דין, שמאים מקצועניים ובעלי הסמכה, אדריכלים, מהנדסים, שיפוצניקים, אנשי תכנון ובנייה, וכל אלה גם בשפתנו שלנו. בעברית.

משקיע וותיק בענף הנדל"ן, אחד שזנח בשנים האחרונות את ורשה ובוקרשט לטובת בודפשט, אבל לי בגיחה הקצרה שלי משפט חכם: "התשואה היא בקנייה". ומיהר גם לפרט: "הרווח הגדול שלי הוא ברגע העסקה. כשאני עושה אותה עם אנשים רציניים וטובים – כבר הרווחתי. תשואה גבוהה לשנה או שנתיים ראשונות לא עושה לי את זה. אני מחפש תשואות גבוהות קבועות ולכן חשוב מאוד עם מי אתה מבצע את העסקה".
הזכיר לי את אבא שלי שהיה אומר: "זה לא חשוב מה אתה אוכל – חשוב עם מי אתה אוכל".