זוהי אמריקה

דרג פריט זה
(1 הצבע)

כשהבורסה בניו יורק נצבעת באדום, הנדל"ן באירופה מקבל את הגוון הירוק * הונגריה ממשיכה לשמור על ההגמוניה: עליית הנכס הגבוהה ביותר ביבשת, והתשואה המקסימלית להשקעה שלך

הירידות האחרונות בבורסה של ניו יורק, שהובילו מיד לטלטלה בבורסות נוספות ברחבי העולם, כולל כמובן גם בבורסה אצלנו, סוללת בפעם המי יודע כמה דרך ישירה למסקנה הידועה שלא תמיד מיושמת: עסקי הנדל"ן טובים לאין ערוך מעסקי הספקולציות בבורסה שיום אחד מאירות פנים וביום אחר גורמות לך יום עכור
ההשקעה בבורסה מיועדת כנראה לאלה שזקוקים למנות אדרנלין בלתי מוגבלות. נכון, וכל איש כספים יאשר זאת, הרווחים בבורסה או אם תרצו התשואות להשקעה שלכם, יכולים להיות גבוהים יותר מאשר השקעה בנדל"ן, אבל במבט למרחקים או כהגדרת הספורטאים בריצת מרתון, תמיד מחשבים מסלול מחדש וחוזרים לנדל"ן שאף פעם לא מאכזב.
"גם כשהבורסה קורסת – הקרקע לא נשמטת לך מתחת לרגליים" אומרים מומחי נדל"ן ולא טועים. "הסיכון באובדן אחוזים רבים תוך ימים ספורים – לא שווה" הם נוהגים לומר בימים שהבורסה נצבעת באדום.
אנחנו אמנם לא נמצאים במשבר הכלכלי שפקד את העולם לפני עשור, אפילו לא קרובים לזה, אבל עדיין למיליארדים שאיבדו המשקיעים בתוך זמן כל כך קצר תהיה השפעה ישירה על מחירי הנדל"ן באירופה. חכו ותראו.
הטרנד הזה של השקעות במבני תעשיה, במסחר, ובעיקר בדירות למכירה/השכרה, תופס תאוצה יומית אך ורק בזכות התשואה הגבוהה שהוא מנפק. לא צריך כמובן להתפתות אחרי פרסומים שבהם התשואה השנתית תהיה 18% מערך הנכס, זה לא יקרה, ובכלל צריכים להיות זהירים בקבלת החלטות כאלה. ככל שתקפידו לשמור על עצמכם, כך בדיוק תגיעו לתשואות כפולות מאשר בארץ, ומדובר כאן ב"לפחות כפולות".

אפשר לקבל אין ספור דוגמאות מרחבי היבשת, אבל ככל שנעמיק, נסתובב ונחפש ניגע בסופו של דבר למקומות הכדאיים ביותר – בודפשט כדוגמא. ידוע שמזרח אירופה נתפסה פעם אצל המבוגרים כמקום חסר אטרקטיביות, מיושן, כמעט שכוח אל, אבל אט אט הבינו כולם שזה בדיוק הפוך.
לפני ארבע שנים הייתה נהירה לברצלונה. העיר נשמעה אקזוטית למשקיעים, ספרד זו לא הונגריה חשבו, אבל מלבד התשואה הקטנה יחסית לעומת בודפשט מתברר שגם ערך הנכס בברצלונה עלה ב-7% לאורך ארבע שנים, בשעה שבבודפשט הוא האמיר לרמות של 20% במקרה הפחות טוב, ו-25% באזורים מבוקשים כמו סמוך למוסדות לימוד, הרובע השביעי, השמיני והרובע היהודי כמובן.

                                                                                                       
העובדה שבבודפשט יש 14 אוניברסיטאות בהם לומדים סטודנטים מכל רחבי העולם, הנתון הבדוק לגבי התיירות הנכנסת וההתעניינות הבלתי פוסקת מצד משקיעים ישראלים הובילה את היזמים לפתוח משרדים מקבילים גם כאן בארץ ולעיתי קרובות מתבצעות עסקאות מבלי צורך לנסוע להונגריה. מדובר בצוותים שמציעים נכסים בבנייה, נכסים משופצים ובעצם בהתאמה אישית לכל כיסו של המשקיע.
הפריחה הגדולה של אותם יזמים החלה מיד לאחר פרוץ המשבר הקודם בארצות הברית. הפוטנציאל הגדול לא נעלם מעיני העוסקים בענף והביקוש היה בהתאם. היתרון הגדול ביותר הוא כמובן ברכישת נכס בסכום של מאות אלפי שקלים, שבארץ בקושי ניתן לרכוש איתם מחסן צפוף באזור תעשיה.