חלוקת דירות בבודפשט

דרג פריט זה
(0 הצבעות)

בבירה ההונגרית מנצלים את גובה התקרה כדי לחלק דירות ולהגדיל את התשואה. הכל חוקי ומאושר, רק עם הרבה פחות בירוקרטיה מאשר כאן

חשבתם שחלוקת דירה לשתיים או שלוש יחידות דיור, זו המצאה ישראלית? טעיתם, וטעיתם בגדול. הרבה לפני שכאן אצלנו דרשו הרשויות המקומיות להרוס דירות מחלוקות, או הטילו קנסות כבדים, במזרח אירופה עשו הכל ואהבו למצוא חלופות למצוקת הדיור.
נכון, היה להם יתרון עצום שנקרא בירוקרטיה, הם לא היו זקוקים לחוות דעת של מומחים, לא נשלחו להביא אישורים מכיבוי אש, ברשויות המקומיות לא טרטרו אותם ולא הגדירו את חלוקת הדירה כחריגות בנייה, ופיצול כזה או אחר לא נזקק לרישומים חדשים בטאבו.
אבל זה לא היה היתרון היחיד שלהם, כשלימים הוא הוסדר כנהוג היום גם במערב אירופה. היתרון הגדול של הפיצול וחלוקת הדירות, בהונגריה בכלל ובבודפשט בפרט, קשור לתקרה הגבוהה שלעיתים מגיעה ל-5 מטר. זאת הייתה הבנייה, וגם היום תמצאו דירות רבות בבירה ההונגרית עם תקרה גבוהה. בזכות אותו חלל פנימי ניתן בבודפשט לבנות גלריות והפיצול כבר לא הופך להיות רוחבי, אלא אורכי.
דירות סטודנטים בשתי קומות, לעיתים בכניסות נפרדות, הן הצלחה מסחררת ומקור בדוק וחוקי לתשואה שאיש לא מעז לחשוב עליה כאן בארץ. איך אומרים הנדל"ניסטים בהונגריה: "הדירות עם הגלריות הן להיט". הלחשושים סביב, ומעל, בועת הנדל"ן ש"או-טו-טו תתפוצץ" כאן בארץ מובילים משקיעים רבים לחשוב על יעדים בהם החוקים פחות נוקשים והאפשרויות הן כמעט לא מוגבלות.

המשוואה היא קלה עד פשוטה: שוכר רוצה לשלם שכר דירה נמוך ככל האפשר, משכיר שואף לקבל דמי שכירות גבוהים ככל שניתן, וכך חלוקת השירות עונה על שתי השאיפות של המשכיר ושל השוכר.
מרכיב נוסף שעוד קיים כאן בארץ, ולא תשמיעו ממנו דבר וחצי דבר בבודפשט קשור לשכנים שלכם. כאן עינו של השכן בדלת ממול צרה מכדי לראות אתכם מייצרים עוד כסף שלא חשבתם עליו, ואז הוא מביע התנגדות, מפשפש בתקנות החדשות של שרי הפנים והאוצר, סוקר את סעיפי הרפורמה, והכל במטרה אחת ויחידה: להציק. הוא הרי לא ייהנה מכך, אבל אין לו עניין שאתה תהנה. בהונגריה אף אחד לא חושב שהדשא אצלכם ירוק יותר ולא מעניין אותו אם החלוקה מגדילה את התשואה החודשית שלכם, ולעיתים אפילו מכפילה את עצמה.

26318403 145285333 l2 

יש אצלנו וועדה מקומית לתכנון ובנייה, יש אצלנו רשות מקומית שתהיה מעורבת בכל הליך כזה, יש תקנות, ופרוצדורה של חיובי ארנונה נפרדים, חשבונות חשמל וגז מתפצלים, ולא שבבודפשט הכל פרוץ וכל אחד עושה כטוב בעיניו. ממש לא.
אבל החיים בבודפשט נוחים לאין ערוך בכל הקשור לחלוקת הדירות. הכל נעשה בפיקוח, אבל השורה התחתונה היא הרבה יותר פשוטה ולא גורמת לבעל הנכס לרוץ במסדרונות ובין משרדים כדי לחפש את הפקיד שבדיוק היום לא הגיע לעבודה ואין לו מחליף.

וצריך לציין: לא מדובר כאן רק בחלוקת דירות. גם מבנים ישנים מקבלים בקלות מראה מודרני בזכות שיקום תשתיות ושיפוץ המבנה מבלי להיטלטל כדי להשיג אישורים. מבחינת המשקיע הישראלי בודפשט היא חלום שמתגשם בזכות הנוחיות והיעדר המשוכות הגבוהות בדרך לשיפוץ, שיפור, חלוקה ופיצול הדירות, וכל זאת מלבד העובדה שיש חברות רציניות בבירה הונגרית שמבצעות עבורך את העבודה ומשאירות אותך עם תשואה הגונה על ההשקעה שלך בנכס.  


  a 6b 6