חשבון נפש

דרג פריט זה
(1 הצבע)
על פי המסורת היהודית זה הזמן לעשות את החשבון הפשוט, הגשמי והרוחני, של רווח והפסד בדיוק כמו שמבקשים סליחה ומחילה. סליחה שלא ידענו איפה להשקיע.

ברוכים הבאים לתשע"ח. על פי המסורת היהודית עשרת הימים הראשונים של השנה החדשה מוקדשים לחשבון נפש. יש כאלה שינצלו את אותו חשבון הנפש כדי לבקש סליחה על דברים שאמרו, או מעשים שעשו, ויש רבים – בעיקר אנשי עסקים - הטוענים בלהט שחשבון הנפש לא חייב להיות בהכרח רוחני, אלא גם גשמי.

כלכלת הבית, בדיקת רווח והפסד של בית העסק אותו הם מנהלים, חשובים גם בימים האלה לא פחות מאשר בקשות סליחה והבעות חרטה. זה הזמן הטוב ביותר, על פי המסורת היהודית, כדי לבחון את עצמנו האם אנחנו בנסיגה או בנסיקה. במלים ברורות יותר חשבון הנפש מציאותי כמעט בכל דבר כמו חשבון הבנק.

המשמעות בין ראש השנה ליום הכיפורים היא גדולה בעיקר משום שעל פי המסורת היהודית נפתחים כל השערים וזו גם הסיבה שאנחנו מאחלים האחד לשני "גמר חתימה טובה". שלוש מלים המהוות משמעות להמשך חיינו, הגשמי והרוחני, בשנה החדשה.

הכלכלה הישראלית בכלל, ועסקי הנדל"ן בפרט, ידעו בשנת תשע"ז טלטלה לא קטנה. נכון ששער היורו כמעט ולא השתנה מאז חגגנו את השנה שעברה (4.203) לעומת ראש השנה הנוכחי (4.213), וגם השחיקה של הדולר (3.758 בפרוס תשע"ז, לעומת 3.515 השבוע) בכ-7% אינה דרמטית, אבל שערי המטבע הזר כבר מזמן לא מהווים מדד להשקעות נדל"ניות. כולם כאן כבר מבינים שתהיה ההשקעה אשר תהיה, אין שום יחס הוגן לתשואה שנקבל. 

הרי מה בעצם כולנו רוצים: חוסן כלכלי באמצעות הכסף שחסכנו כדי לשפר את רמת החיים. להשקיע 3 מיליון שקלים (למי יש...?) בדירה ישנה הממוקמת בתל אביב, ולקבל תשואה של 70 אלף שקלים בשנה, זה נשמע כמו לעג לרש, ועוד לא דיברנו על הוצאות נלוות (מתווך, עריכת חוזה, תיקון התריס והנזילה בצנרת). השקעה בחו"ל תמיד ליוותה את המחשבות שלנו, תמיד תמיד, אבל הפחד הבלתי מוסבר החזיר אותנו לתשואה המגוחכת. אם לא ניפטר מהפחד ולא נלמד קצת טוב יותר את שוק הנדל"ן הבין לאומי, נמשיך לדרוך במקום.

מהלכים קדימה                         לאן הפעם... הגיע הזמן לחשוב כמה מהלכים קדימה

המחשבה הראשונה של "אין לי בכלל כסף להשקיע בנדל"ן" נכונה לסכומים חסרי ההיגיון בנדל"ן הישראלי. בשוק הבין לאומי תמצאו הזדמנויות שמספיקות בארץ לשיפוץ במקרה הטוב. וכן, יותר ויותר מתפתחת בעולם מגמת שיתופי הפעולה בין חברים קרובים. יש לך רק 150 אלף שקל להשקיע? עם חבר שמביא סכום דומה יצאתם לדרך חדשה שאולי כל כך חששתם ממנה.

טובי המרצים בתחום הנדל"ן מודים בכל קורס מתחיל להשקעות שאין עוד שטח לבנייה בארץ שניתן יהיה לעשות עליו אקזיט. הם גם לא מכחישים שההזדמנויות הגדולות הן מעבר לים. כולם כאן יזמים, כולם כאן קבלנים, כולם כאן מקימים קבוצות רכישה, כולם מתווכחים, ואף אחד לא יודה שמחירי הנדל"ן כבר איבדו מזמן פרופורציה וכדי לרכוש דירת שלושה חדרים ברמת גן צריך לעבוד 20 שנה ולא לבזבז אפילו שקל אחד. נראה לכם?

אז באמת, שתהיה לנו גמר חתימה טובה.