יושר, הגינות ואמון הדדי

דרג פריט זה
(1 הצבע)

שיחה שהקלטתי בשעת בוקר מוקדמת על חוף הים בהרצליה בין שני נדל"ניסיטים בין לאומיים * שווה לקרוא, מומלץ ללמוד, והכי חשוב ליישם

על חוף הים בהרצליה, בשעת בוקר מוקדמת, כשהגלים המתנפצים על המזח נשמעים היטב למרחקים, לוגמים שני נדל"ניסטים בין לאומיים את הקפה הראשון של היום.
ארז, בשנות ה-50 לחייו, שכבר 20 שנה עושה עסקים טובים רק במזרח אירופה, מספר לעמי על מכירה של 46 דירות במהלך 2018! האוזן שלי לא נשארה אדישה למשמע נדל"ניסט המתפאר במכירת כ-4 דירות בממוצע לחודש. עשיתי את עצמי עסוק ושקוע בקריאת "מעריב", לא העפתי אפילו חצי מבט לעברם, ורק מיהרתי להפעיל את מכשיר ההקלטה בסלולארי החדיש שקניתי בדצמבר כדי להגדיל את ההוצאות שלי לסוף שנה.
עמי, דמות מוכרת בשעות האלה בחוף הים, מנוסה יותר מארז בעסקי הנדל"ן ועיקר עיסוקו הוא בקפריסין ובספרד, ואם להיות ממוקד יותר אז בלרנקה ובמרביה. "בספרד קשה לי למכור כי בפסיכולוגיה של האנשים זה נשמע רחוק" אומר עמי וממהר לצבוע את העסקים בורוד: "בקפריסין קל לי יותר, כי זה חצי שעה טיסה מפה, לפעמים 45 דקות, אבל עדיין אני לא מגיע למספרים שאתה מדבר עליהם. 46 דירות בשנה? נשמע לי חלום".
ארז: "לא חלום עמי. מציאות. כאן בארץ הבינו שבוקרשט, ורשה ופראג הם מקומות טובים להשקעה, אבל בודפשט זה המפעל הפיס האמיתי. תשמע טוב, מתוך ה-46 דירות שמכרתי, 36 בבודפשט, עוד 2 בהונגריה במקומות קצת יותר רחוקים, והיתר בוורשה ופראג. בודפשט זה פשוט המקום הכי טוב להשקעה. הכי מניב. הכי מצדיק, פשוט מברכים אותי כל יום מחדש".
עמי: "מה כבר יש בבודפשט שאין בקפריסין?"
ארז: "אולי תשאל מה אין בקפריסין שיש בבודפשט? יהיה לי יותר קל לענות לך. קודם כל ולפני הכל הממשלה. הממשלה שמעודדת משקיעים. היא זו ששינתה את שוק הנדל"ן האירופי. בקפריסין המשקיעים מקבלים הטבות?"
עמי: "לא. גם בספרד הולך קשה, ושם יש לי בלעדיות על בתים ממש יפים. ממש במחירי מציאה, אבל פה צצה בעיה, ושם מקבלים תשואה שלא מצדיקה להוציא כסף מפה לשם".
ארז: "קפריסין גם לא קרובה לשום מקום. בודפשט קרובה לכל מקום. הסטודנטים מובילים את קו הביקור לדירות הקטנות. מקומות הבילוי תורמים את חלקם בכניסת מיליוני תיירים שנשארים חודשים שלמים ומשכירים דירות, ועובדה שאפשר לעשות עסקים טובים".
עמי: "איזה תשואה אתה מבטיח?"
ארז: "אצלי הלקוחות הם קבועים, ואני לא מעיף להם סתם מספרים דמיוניים של 12 או 13%. אני אומר להם מראש: תשקיעו 400 אלף שקל ואני מבטיח לכם 2000 שקל נטו אחרי התשלומים לחברת הניהול ואחרי כל ההוצאות שלכם. אחר כך, כשמתברר להם שהתשואה היא קצת יותר מ-2000 שקל, הם מרוצים. אני לא מאלה שמבטיחים 4000 שקל בחודש על השקעה של 400 אלף, ואז נשאר להם פחות והם לא מרוצים. אצלי היושר, ההגינות והאמון ההדדי הם החשובים ביותר".
עמי: "זו גישה נכונה. אני גם בעד להיות הכי הוגן שבעולם עם משקיע. רק ככה הוא חוזר אליך. הבעיה אצלי, בעיקר בספרד, מחירי הדירות הם גבוהים הרבה יותר מהסכומים בבודפשט, וברור שקשה לך יותר למצוא משקיע במיליון שקלים או שני מיליון שקלים".
ארז: "הלו, גם בבודפשט יש דירות יפות ב-200 אלף יורו, שזה 850 אלף שקלים. ואני מוכר גם דירות כאלה ואז התשואה היא גבוהה יותר באחוזים. הנה בשבוע שעבר מכרתי דירה כזו, והמשקיע יקבל 6000 שקל כל חודש אחרי ניכוי כל ההוצאות. 6000 שקל! תראה לי בארץ שאתה יכול לקבל על דירה שעולה פחות ממיליון תשואה חודשית של 6000 שקל. אין דברים כאלה".
יאללה, אני עושה ריצה עד נמל תל אביב ומתחיל את היום. ביי.