מגלה את אירופה - מומחה נכסים בהונגריה

דרג פריט זה
(2 הצבעות)
את זה אסור לכם לפספס: חשבתם למה יש קיפאון במכירת דירות בארץ? מה עם "התחדשות עירונית?" עד מתי ינשימו את "מחיר למשתכן?" והאם זה "פינוי בינוי?" או בכלל "בינוי פינוי?" כל התשובות  

באולמי חצר נצר הצמודים לקיבוץ נצר סרני, נערך כנס הפורום הארצי להתחדשות עירונית, תחום שפרץ בסערה לפני 9 שנים, אבל דעך בהדרגה כשחלק מהרשויות המקומיות הביעו התנגדות.
מאז, נחשף עולם הבנייה והיזמות לפרויקט הכושל "מחיר למשתכן", ו"פינוי בינוי", וגם חלק מהרשויות המקומיות באזור השרון והמרכז הוציאו תכניות אב משלהן. הכינוס בחצר נצר ניסה להחזיר את "ההתחדשות העירונית" לתקופה הזוהרת מלפני חמש-שש שנים כשברקע פרסום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על הצניחה במכירת דירות בעיקר בערים ששוק הנדל"ן אצלן רתח בשנים האחרונות ועתה הוא מסתכל בקנאה לעבר הפריפריות שם אין קיפאון, ויש אפילו עלייה במכירת דירות.
הכתובת כבר מזמן הייתה על הקיר. משקיעי נדל"ן הגיעו למסקנה שדירות בדרום הארץ (ערד ושדרות) או בצפונה (מעלות-תרשיחא, מגדל העמק) יניבו תשואות גדולות בהרבה מאשר במרכז (כפר סבא, הרצליה, נתניה וכמובן תל אביב) שם הירידה הייתה דרסטית.
זאת ועוד: ההשקעה עבור נכס באזור המרכז היא בדרך כלל גדולה ואינה מפתה כל משקיע, לעומת המקומות שמחוץ למטרופולין שם ההשקעה היא קטנה ובחישוב שנתי מניבה תשואות הוגנות הרבה יותר.

תם המרדף בתל אביב אחר דירות בעלות של 3 מיליון שקלים אשר במקרה הטוב יניבו תשואה שנתית של 2.5% (75 אלף שקלים) ועוד לא נכנסנו לחישובי הוצאות בלתי צפויות שתמיד מתעוררות. עדיף למשקיע לקנות בסכום זה 4 דירות בנות 2.5 חדרים בקרית מוצקין שיניבו לו 120 אלף שקלים בשנה, לפי חישוב של 2500 שקלים שכירות עבור כל אחת מארבע הדירות. נכון שעדיין מדובר כאן בתשואה של 4% ובכל זאת היא טובה מאשר דירה אחת בתל אביב.

קיפאון                                                                                                                                                     אצלינו קיפאון, עוברים לשוק חם אחר

אבל הקיפאון במכירת הדירות, כך מסתבר משיחות עם קבלנים ושמאים, אינו רק בגלל הפרויקטים הכושלים, אלא בעיקר "בגלל שהישראלים גילו את אירופה" אומר לנו השבוע מוותיקי הקבלנים בארץ שעיקר פעילותו בעת האחרונה היא בעיר רחובות, אחר שמיצה את הפוטנציאל בהוד השרון. "כשאני אומר גילו את אירופה, על משקל גילו את אמריקה, אני מתכוון לתשואות שמקבלים המשקיעים עבור הנכסים שלהם בהונגריה, קצת פחות מזה ברומניה ואפילו השוק של גיאורגיה התעורר, אבל בעיקר בהונגריה".

והוא ממשיך: "איזו סיבה הגיונית יש למשקיע סולידי לעסוק בנכס אשר יניב לו 2.5%, או במקרה המוצלח יותר 4%, כאשר הוא מקבל בהונגריה תשואה המתקרבת לסכום דו סיפרתי באחוזים". הקבלן שמקפיד לא לחשוף את שמו ושם חברתו מסביר "אני פשוט לא רוצה לחתוך את הגזע שאני יושב עליו. אתה יודע מה? יש לא מעט קבלנים מהדור שלי שבכלל בונים בהונגריה. חברות בנייה ישראליות ענקיות בונות קניונים ברומניה. פשוט הבינו שמה שהיה פעם לא מציאותי, הוא לגמרי כפר גלובלי קטן. הטיסות לבודפשט ובוקרשט מלאות בעובדים של החברות האלה, ויש בהן גם המון בעלי נכסים. כל אחד עושה מה שטוב לביתו ונכון למרץ 2018 אין בכלל ספק שהצעד הכלכלי הנבון ביותר הוא להצטרף לאלפי הישראלים שכבר קנו נכסים מעבר לים ונהנים מתשואה שמובילה אותם לקנות עוד.