מחכים למשיח

דרג פריט זה
(2 הצבעות)

מכירים את השיר של שלום חנוך? הנה כמה משפטים ממנו: "הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" * "מה שבא בקלות, באותה הקלות ייעלם" * "האזרח הקטן נאלץ לשלם בגדול" * קודם תזמזמו את השיר ואחר כך תקראו את הכתבה הזו

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה ביום שני (15 בינואר 2018) נתונים על ביקוש לדירות חדשות שנמכרו, ומהם עולה שהירידה היא 17.7% בחישוב שנתי, בהשוואה ל-12 החודשים הקודמים, והכוונה כאן היא מחודש דצמבר 2016 ועד חודש נובמבר 2017.

מאחר שמדובר בנתונים רשמיים שנבדקו והוצלבו, והלשכה מקפידה לדייק במספרים עד חלקי אחוזים, צריך להתייחס אליהם בשיא הרצינות, בשיא השקיפות ולהבין עד כמה השקעות נדל"ן כבר לא אטרקטיביות כמו בעבר. העובדה שמעטים הם אלה שהרימו גבה והיו מופתעים לנוכח העובדות שפורסמו מלמדת יותר מכל על המציאות החדשה בשוק הנדל"ן הישראלי. לא עוד נאיביות ולא עוד חשיבה בתוך הקופסה.

בנתונים שפורסמו הייתה גם התייחסות לחודשים האחרונים ממש (ספטמבר, אוקטובר ונובמבר) וכאן הירידה היא 11.4% לעומת שלושה החודשים הקודמים. מומחי הנדל"ן מסבירים את הירידה התלולה בנטישה של המשקיעים לעבר יעדים אטרקטיביים מעבר לים. צריך לסייג ולומר שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בוחנת את הכמות המבוקשת של דירות חדשות וכמות זו מורכבת מדירות אשר נמכרו לציבור הרחב, ודירות חדשות לשימוש עצמי שבנייתן החלה ע"י בעלי זכויות הבנייה בקרקע ומיועדות לקבוצות רכישה ולהשכרה.

שתי סיבות עיקריות מסיטות את קו המחשבה של המשקיעים לעבר האפשרויות הרבות על פני הגלובוס: השחיקה בדולר או אם תרצו ביורו, והתשואה המגוחכת עבור הנכסים מכל סוג שהוא כאן בארץ. איך אומרים המשקיעים, המתווכים, השמאים והרוכשים עצמם? בואו נדבר תכל'ס. בואו נדבר במספרים. נלך מיד לשורה התחתונה, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים.

באתר האינטרנט הפופולארי והמוביל בתחום השכרת הדירות - יד 2 – מוצעת בימים אלה דירת 2.5 חדרים להשכרה ב-3340 שקלים. מדובר בדירה ברחוב ירושלים בראשון לציון. באותו אתר ממש, ובאותה השעה, נעשתה בדיקה לגבי דירות שמוצעות למכירה באותו רחוב, ירושלים. ואכן מצאנו דירה שפורסמה לראשונה ביום פרסום הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. המחיר הנדרש לדירה הוא מיליון ו-400 אלף שקלים תוך ציון שמדובר בדירה משופצת מהיסוד כולל צנרת.

עכשיו קחו את המחשבון הכי קטן שיש לכם בבית והבדיקה הכי פשוטה תגלה לכם שבעבור נכס של מיליון ו-400 אלף שקלים יוכל בעל הנכס לקבל 40 אלף שקלים בשנה, ובמלים ברורות יותר תשואה שנתית של 2.85%.

pexels photo 279719                                                                                                                                         שווה לי במיליון 400 או פשוט ב 400?

במושגים אירופאיים ואמריקאים מדובר בלעג לרש. מיליון ו-400 אלף שקלים הם כ-400 אלף דולר, ובסכום הזה לא רק שניתן לקנות לפחות שתי דירות בהונגריה האירופית, אלא התשואה תהיה כזו שתספיק למחיה ללא מחסור כלשהו, וכן על הדרך גם להנות מהשבחה ומספרים טובים אף יותר בעזרת השוק המתפתח. כי בינינו 3340 שקלים בחודש אולי יכולים לשפר קצת את איכות החיים, אבל לא להוביל לרווחה ונתינה כמו שהיינו רוצים. 


בעבור השקעה של מיליון ו-400 אלף שקלים ביעדים אטרקטיביים מעבר לים, ניתן ליהנות מהכנסה בטוחה של קצת יותר מ-10,000 שקלים וזה אחרי תשלום לחברת ניהול שתתעסק בנכס. ועם 10,000 שקלים ונכס ששוויו רק עולה, לא רק החלומות יהיו נעימים יותר, אלא גם המציאות תראה ורודה יותר.

ברחוב סוקולוב בחולון מוצעת דירת 2.5 חדרים ב-3500 שקלים בחודש. ברחוב אריאב בראשון לציון יש דירת 2.5 חדרים שעליה נדרשת שכירות של 3200 שקלים, וכשההשקעה עבור דירות אלה נעות בין מיליון 200 אלף למיליון 400 אלף, אז מה הפלא שהירידה במכירות דירות חדשות מדרדרת עד כדי כמעט 18%?     
   

pexels photo 299629 (1)                                                                                                                                 שווה לי שכירות של 3000 שקל או 10,000 שקל?