מס או קנס?

דרג פריט זה
(0 הצבעות)

המס על דירה שלישית אמנם בוטל ע"י בג"צ אבל הוא חי ונושם בוועדת הכספים של הכנסת * שר האוצר כחלון: "לא אפרק את הממשלה על מס ריבוי דירות"


כנס לשכת שמאי המקרקעין שנערך באילת, לא השאיר אותנו אדישים. גם אנחנו עשינו את הדרך לעיר הדרומית מתוך ידיעה ששר האוצר נמצא שם ובוודאי ישמיע כמה תובנות, וגם ראש מטה הדיור במשרד האוצר יכול לספק משהו שעולם הנדל"ן חייב להיות ערני ולהטות אוזן.

האמת? הנסיעה הייתה חלקה, המלון היה טוב, האירוח היה מרשים והכנס עצמו תוכנן בקפידה ותוקתק כמו שצריך, אבל עם הדברים שהשמיעו שני האח"מים קצת קשה לנו לחיות. כששר האוצר משה כחלון הכריז מבלי להניד עפעף שהוא לא יפרק את הממשלה על מס דירה שלישית  וכשראש מטה הדיור באוצר "הבטיח" שאף זוכה במחיר למשתכן לא יחכה חמש שנים לדירה שלו, חשבנו שאנחנו ברטרו, או בחגיגות 25 שנה למדינה. חמש שנים על דירה בבניין של 8 קומות? "הסינים בונים את זה בשבוע" הצטחקק יזם נדל"ן מנוסה.

אבל נחזור למס על הדירה השלישית, או בשמו הרשמי "מס ריבוי דירות". כבר חשבנו שהנושא הזה פס מהעולם אחרי שבג"צ ביטל אותו בחודש אוגוסט למגינת ליבו של השר כחולון אשר קיווה שמכירת דירה שלישית תשפר את מצב הדיור בארץ, ושפע המוכרים יביא לירידת מחירים. הפגיעה מכוונת לבעלי "דירות להשקעה".

באילת הבהיר השר כחולון שאין לו כוונה להתעמת עבור המס הזה, והנוכחים בכנס יצאו קצת מבולבלים. "יש עדיין בעיות של קואליציה" אמר כחלון "ואני מקווה שהחוק על מיסוי הדירה השלישית יעבור בסופו של דבר. אני מאמין בחוק, וצריך למצוא את הדרך כיצד להעבירו. כרגע יש התנגדות של החרדים ומפלגת העבודה".

מס ריבוי דירות יחול על אדם אשר בבעלותו 249% על דירות ובמלים ברורות יותר שתי דירות וחצי, פחות אחוז. הגדרת בעלות באה לידי ביטוי בכל זכויות מקרקעין המשמשות למגורים. יש מחשבון מיוחד במשרד האוצר שבו כל בעל שלוש דירות יוכל לדעת את המס שעליו יהיה לשלם. מחשבון כזה ניתן למצוא גם  באתר האינטרנט.

Roller coaster

                                                                                                                     יום בחיי המשקיע בישראל - מה לא ברור? 

אדוני השר היה צריך להסביר בכנס איך זה שלמרות כל פעולות הממשלה עדיין הירידה במחירי הדירות לא באה לידי ביטוי בשטח. "תהליכים של ירידת מחירים לוקחים זמן, אבל קורים פה דברים גדולים שלא קרו בעבר. פדיון קרקע למשל, תמ"לים (מתחמים מועדפים לבנייה), קיצורי הליכים מטורפים. אני חושב שבסוף התהליך תהיה השפעה דרמטית על השוק" אמר משה כחלון.

ובלי "מחיר למשתכן", או כמו שאנחנו הגדרנו לפני כולם "מחיר למסתכן", הרי אי אפשר, אז כך שמענו את אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור באוצר: "שאלנו את הזוגות הצעירים, מה אתם מעדיפים, לחכות חצי שנה עם הזכות ביד, או להגריל את הדירה רק כשיש היתר בנייה? הם לא מוכנים לחכות. גם אלה מהרצליה שעתרו לבג"צ לא מוותרים. כולם רוצים את הזכות ביד. ואני אומר לכם, אף זוכה במחיר למשתכן לא יחכה חמש שנים לדירה שלו. זה לא נכון" באמת הבטחה שגרמה לאחד הנוכחים לומר: "עד שתהיה דירה הזוג כבר יתגרש".

ובשעה אחרת, ועדיין באותו כנס ממש, "הרגיע" השר כחלון "לא ביקשתי 144 שנה, ביקשתי קצת סבלנות. באמת אכפת לנו מהצעירים. כולם מגויסים לעניין הזה ואנחנו בדרך הנכונה. האנשים שמחכים עושים נכון".

הדרך חזרה מאילת כבר הייתה קצת משובשת...