מצא את ההבדלים: דירות להשקעה בבודפשט, דירות משופצות, דירות חדשות

דרג פריט זה
(2 הצבעות)

סיפור פשוט על ההבדל התהומי של משקיעי הנדל"ן בדירות ישנות, לעומת אלה שמעדיפים את הדירות החדשות. רמז: טוב גם לבריאות שלכם

השבוע קיבלתי מייל מהונגריה שסיקרן אותי רק בגלל הכותרת שהתנוססה בו: "דירות חדשות להשקעה בבודפשט במחיר 140 אלף יורו!
כעיתונאי שעוסק בנדל"ן כבר עשרות שנים, ומכיר מצוין את ההשקעות והתשואות ברחבי היבשת, אני מכיר את ההבדלים בין דירות בבודפשט, לבין דירות משופצות בבודפשט, לבין דירות חדשות בבודפשט. הבדלים תהומיים! דירות חדשות הן שקט נפשי לרוכש, הן יתרון עצום בהשגת שוכרים לאלה שמתכוונים לקנות את הדירה כהשקעה, והעדר הוצאות מכל סוג שהוא בשנים הקרובות.
קראתי את המייל בשקיקה, עיינתי במפרט הטכני שצורף אליו, וכמובן התעמקתי בהדמיה המרשימה של המבנה. מלבד להגיד "משכנע", אין לי כמעט מה להוסיף.
השלב הבא היה כמובן הצצה אל המיקום בו ייבנו הדירות וכאן ציפתה לי הפתעה לא פחות גדולה. רחוב sziv utca ברובע 6 בבודפשט. בתרגום חופשי לאלה שלא מכירים כל כך את הבירה ההונגרית נומר שמדובר כאן במיקום שהוא לב בודפשט. כן יש ברחוב הזה, ובאזור הזה, דירות במחיר דומה, אבל בשום מקרה לא מדובר בדירות חדשות, אפילו לא משופצות. המייל מודגש שמדובר בפרויקט של שני בניינים, בני 22 ו-23 דירות כל אחד, שהבנייה שלו כבר יצאה לדרך ואמורה להסתיים בשלהי 2019. במושגים של בניה זה או-טו-טו.

a2                                                                                                 הבניה כבר החלה ביולי 2018 וצפויה להסתיים בעוד קצת יותר משנה

ברור שיש באותיות הקטנות גם דירות שמחירן כפול ממחיר הפתיחה של 140 אלף יורו, אבל כל אחד הרי יודע שחישוב ערך דירה נלקחים ממספר חדריה, משטחה הכללי, קומתה, מיקומה מבחינת חזית או עורף, מרפסת, מטבח ועוד אין סוף פרמטרים שמרכיבים בסופו של דבר את המחיר הסופי של ההשקעה.
לא התעצלתי. קראתי את כל מה שנכתב אפילו יותר מפעם אחת, ובשורה התחתונה הבנתי שהעלות היא קצת יותר מ-3000 יורו למטר מרובע. 3000 יורו? בתרגום של כלכלן מתחיל, באמת בחישוב הכי פשוט, זה כ-12,500 אלף שקל למ"ר. יש בכלל מחירים כאלה בארץ? אם מישהו מכיר הוא מוזמן לספר לי.
בקרית אונו מסתיים בימים אלה פרויקט שבו המחיר ההתחלתי למ"ר הוא בדיוק כפול מהמחיר בבודפשט. ביבנה הירוקה, כן יש דבר כזה, התפרסמה מודעה על דירה בזו הלשון (לא נגענו): "משלמים היום החל מ-1,690,000 שקלים והיתרה בעוד 5 שנים בלי ריבית". תגידו אתם רציניים? 1,690,000 שקלים להזכירכם זה 400 אלף יורו וזו רק ההתחלה. הסוף בעוד חמש שנים...    
מאחר שבודפשט הפכה להיות בשנים האחרונות יעד השקעה מועדף אצל הישראלים, ומאחר שהם באמת עושים שם עסקים הרבה יותר טובים מאשר ניתן לעשות בנדל"ן כאן אצלנו, ברור שבנייה חדשה בעיר הבירה ההונגרית, והצעה כל כך אטרקטיבית תריץ מהר מאוד את המשקיעים אל הפרויקט שהולך להיות להיט.

לפרטים נוספים על הפרויקט הנ"ל אתם מוזמנים ליצור קשר במייל הבא:
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

A3

a1