נהריה אל תחכי לי, בודפשט קורצת לי

דרג פריט זה
(1 הצבע)

יש לי מיליון שקלים. רציתי לקנות דירה להשקעה בנהריה. ואז התברר לי ההבדל הגדול לעומת בודפשט

אני חייב לקחת אתכם איתי לסיור באתר האינטרנט יד 2, בלי ספק האתר המוביל והאמין ביותר מזה שנים במכירות או השכרת דירות מיד שנייה.
בואו נתחיל את הסיור במכירת דירות בנות 3 חדרים בנהריה. למה נהריה? באמת סתם. בלי סיבה מיוחדת. אולי מתוך מחשבה פשוטה ששם אפשר למצוא דירה להשקעה בתקציב הצולע שיש לי, משהו כמו מיליון שקלים. בתל אביב, הרי, אני יכול לקנות עם הסכום הזה מחסן בדרום העיר, בחיפה אני יכול להשיג דירת חדר בחיפה תחתית, ובירושלים אולי אבן גדולה ליד הכותל.

הדירה הראשונה שאנחנו נתקלים בה, אתם מסיירים איתי, כן?, היא במרכז נהריה, רחוב וייצמן וכך כתוב, בואו נקרא יחד: "מרחק הליכה מהטיילת, דירה עורפית, שירותים כפולים, בתי ספר ומרכז מסחרי". הסכום שנדרש עבור הדירה הוא 1,040,000 שקלים, בחישוב לדולרים זה יוצא משהו כמו 290,000 דולר, ומי שמתעסק ביורו אז מדובר ב-255,000 יורו.
או.קיי? עכשיו בואו נבדוק יחד איזו תשואה נשיג אם נרצה להשכיר אותה למשפחה נחמדה מנהריה. נעבור להשכרות, והדירה הראשונה בת שלושה חדרים שתופיע לנו באתר, דירה במרכז העיר, היא ואני שוב מקריא מהכתוב: "מיקום מרכזי, דירה נמצאת בקומה נוחה, עלייה של פחות מקומה שנייה, תשלומים גמיש, אפשר להשכיר אותה לטווח ארוך" והתשלום הנדרש הוא 2400 שקלים בחודש. בתרגום ישיר ליורו, ביום כתיבת השורות כי היורו הרי משתנה מעת לעת, נקבל בכל חודש עבור הדירה 588 יורו.

בואו נגיד שלא נתווכח בקנייה, ומנגד לא יתווכחו איתנו בהשכרה. נשלם מיליון ו-40 אלף שקלים (255 אלף יורו), ונקבל 28,800 שקלים בשנה (7000 יורו). איך שלא עשיתי את החישוב הגעתי לתשואה שנתית של פחות מ-3%, ומי שרוצה ממש לדייק זה 2.7%.
זה הצחיק אותי יותר מהבדיחות של ישראל קטורזה. הייתי קרוע מצחוק, למרות שאשתי כאן לידי ממש לא צוחקת. היא דווקא כועסת. והיא שואלת, ואני מצטט אותה: "עד כדי כך מזלזלים בכסף שחסכנו כל כך הרבה שנים? עד כדי כך מתייחסים אלינו כמו אל שנות ה-80? בעולם הגלובלי שבו אנחנו חיים, באין סוף האפשרויות שיש לנו למצוא אתרים דומים באירופה, בטח נשיג תשואה משולשת מזו של נהריה. ואם הגזמתי ולא נקבל 8.1%, אז 7% נקבל בוודאות.
וכך הגענו לאתרים של דירות בעיר הבירה ההונגרית בודפשט שכל כך מומלצת ע"י חברים, ולא מעט חברים כבר עשו שם עסקאות והם מרוצים מהתשואה. וברור שמדובר בעיר מתפתחת עם תיירות נכנסת שלעולם לא תהיה בנהריה ודרישה אין סופית לדירות השכרה. הדבר המדהים הראשון שמצאנו בחיפוש אחר דירות להשכרה בבודפשט היה שבכסף שלנו, להזכירכם כמיליון שקל, אפשר לקנות שתי דירות בבודפשט!

                                                                                                
לפי שלל ההצעות שמצאנו באתרים מתברר שעבור כל אחת משתי הדירות שנקנה נוכל לקבל שכירות חודשית של 750 יורו, 9000 יורו לשנה, עבור כל דירה! כלומר במקום 7000 יורו בנהריה עבור הכסף שלנו נוכל לקבל 18 אלף יורו בבודפשט. לקרוא ולהאמין!
זה יותר ממדהים, אולי זה אפילו מקומם. אז מה הפלא שגרף קניית דירות בהונגריה ע"י ישראלים רק עולה ועולה מידי שנה? מה הפלא שהישראלים מעדיפים להשקיע בנכס במרחק של שעתיים וחצי טיסה מכאן על פני נכס של שעתיים נסיעה ממרכז הארץ.