נכסים בהונגריה - השקעה סטטיסטית

דרג פריט זה
(1 הצבע)

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את האטה בשוק הנדל"ן הישראלי חודש שישי ברציפות! מה הפלא שהמשקיע הישראלי גילה את גן העדן בבודפשט

הכתובת אמנם הייתה על הקיר כבר מזמן, ואפילו באותיות קידוש לבנה, אבל רבים היו זקוקים שמישהו יקריא להם אותה. וזה הגיע - הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אישרה את מה שכולם ידעו ושתקו: יש קיפאון בשוק הנדל"ן הישראלי חודש שישי ברציפות!
מתווכי הדירות ניסו להדחיק, הקונים הפוטנציאליים לקחו פסק זמן, הבנקים הרגישו טוב מאוד את האטה בבקשות למשכנתא וכרישי הנדל"ן שפעם היו מסתערים על כל חלקת אדמה מזדמנת כבר הבינו שאם לעשות עסקים בתחום, אז עדיף לעשות זאת מעבר לים. לראשונה מזה יותר מעשור מתברר שהירידה במדד מחירי הדיור היא שנתית.
מחירי הדירות הגבוהים, ומנגד התשואה המגוחכת לרוכשים שעשו זאת לצורך השקעה, הרחיקו את כולם ליעדים אחרים ובראשם בודפשט שם יש יותר סרטים, מוסיקה טובה, טלוויזיה מצוינת, אנשים יותר אדיבים, אבל בעיקר בעיקר יש שם דירות במחירים שפויים הרבה יותר, תשואה עליהם יכולים בארץ רק לחלום בעלי הנכסים ובעיקר השבחה.
שימו לב: בחודשים פברואר-מרץ ירד המדד ב-0.2% לעומת החודשיים שקדמו לו, וב-12 חודשים ב-0.1%. נתונים רשמיים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כשצריך כמובן לציין שמדד מחירי הדירות מתפרסם יחד עם מדד המחירים לצרכן, אך אינו חלק ממנו.
מנגד אין אפשרות רשמית לפרסם את הפריחה בשוק הדיור בבודפשט, אבל המקורבים לענף, וזה כולל שמאים, מתווכים, עורכי דין ומשקיעי נדל"ן מודעים לכך שקו התעופה תל אביב-בודפשט הפך להיות סוגה בשושנים ויש תמורה כמעט לכל עסקה. תמורה שלעיתים קרובות מניבה תשואה דו ספרתית שנתית בין אם בקנית דירה בבודפשט או סתם השקעה בהונגריה לצורך תשואה מניבה.
זה לא מיקרי שבפעם הראשונה מזה למעלה מעשור נמצא מדד מחירי הדיור בטריטוריה שלילית. מדובר כאן בתהליך שהתחיל ל"נועזים בלבד" ואט אט שטף את כל שכבות האוכלוסייה שלא נבהלו עוד להשקיע מכספם במזרח אירופה בכלל, ובהונגריה בפרט.
מעבר לתשואה, אחד המרכיבים החשובים שמניעים ישראלים רבים להשקעות בדירה בבודפשט, נדל"ן מסחרי או סתם נדל"ן הונגריה, הוא כמובן הסכום שמשולם עבור קניית הנכס. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדקה את מחירי העסקאות שנעשו כאן ברבעון הראשון של השנה ומצאה שהעסקה הממוצעת של דירה עמד על 1.483 מיליון שקל! במלים "אירופאיות" יותר: כ-350 אלף יורו.

כתבה סטטיסטיקה 2                                                                                                          כשמשקיעים נכון, סטטיסטית זה עובד ובודפשט היא השקעה נכונה

בבודפשט ניתן לקנות בסכום הזה ארבע דירות, ואם מדובר בדירות לסטודנטים אפילו יותר מארבע. אין צורך בהשקעה שאולי תחסל את כל החסכונות של רוכש הדירה, אלא השקעה סולידית שמניבה סכומים בהחלט סבירים בכל חודש. חשוב להדגיש שהירידה במדד מחירי הדירות כולל גם את הדירות החדשות שנקנו בתמיכה ממשלתית, דירות מוזלות במסגרת התוכנית מחיר למשתכן, שלא זכתה להצלחה מסחררת, הושמצה רבות כמעט בכל כלי תקשורת אפשרי, ובכל זאת במכתבים שנשלחו לאחרונה לאלה שעלו בגורל נכתב "התוכנית הלאומית 'מחיר למשתכן' מבטאת מהפכה חברתית של ממש. אנחנו מחויבים לדור העתיד של ישראל וליכולתכם לממש באחריות את זכאותכם".

אם זה לא היה עצוב כל כך, זה בטח היה מצחיק.