שעון החול אוזל בבודפשט

דרג פריט זה
(0 הצבעות)

בכנס נדלן בין לאומי שנערך בבודפשט, בהשתתפות נציגים ישראלים המקדמים מכירות והשכרות של דירות, מחסנים וחנויות, נאמר: אנחנו עומדים לסיים תקופה היסטורית שבה ניתן היה לרכוש נכסים בהונגריה במחירים שלעולם לא יחזרו.

משתתפי הכנס ידעו בדיוק במה דברים אמורים. בודפשט הציעה בשנים האחרונות מחירים אטרקטיביים, למעשה האטרקטיביים ביותר באירופה כולה, לרכישת נכסים שמלבד תשואה מדהימה גם האמירו באחוזים שאין להם אך ורע ביבשת.
הביקוש האדיר ממקומות שונים בעולם, ולא מעט מישראלים, גרם לכך ששוכרי הדירות ביקשו חוזים ארוכי טווח ומשכירי הדירות נענו ברצון רב. הערכת הנדל"נים בכנס הייתה שחגיגת המחירים הזו תגיע לקיצה תוך חצי שנה, ומקסימום עד סוף שנת 2019 לא ניתן יהיה למצוא בבודפשט דירות סבירות במחירים שינועו סביב ה-100 יורו.
דיברו שם על זינוק מטאורי של לפחות 50% ומי שיש ברשותו נכס בשווי של 130 אלף יורו, לדוגמא, יוכל לממש אותו ב-200 אלף יורו בתחילת שנת 2020.
אחד מסודות הרכישה בבודפשט קשור ישירות ליכולת הנזילות, וכל משקיע יודע שאין מקום בעולם בו יוכל לממש את כספו במהירות גדולה יותר, וכמובן ברווח נאה . 
לא סתם הוכרזה בודפשט כאחת מעשרת יעדי ההשקעה האטרקטיביים ביותר בעולם. וההסבר? פשוט וברור: כמות הסטודנטים הגדולה שנוהרת מכל רחבי היבשת ללימודים שם.
כמו בכל מקום בעולם, גם בבודפשט, האזור הוא פועל יוצא למחיר. קומה גבוהה ללא מעלית זולה מקומה נמוכה. ריהוט, מיזוג, חנייה משפיעים ישירות על המחיר, רובעים 5 עד 8 "חמים" במיוחד. דירה שמוצעת בימים אלה למכירה ב-115 אלף יורו, או במטבע המקומי 36455000 פורינט הונגרי (אל תיבהלו כל יורו שווה 31700 פורינט הונגרי) נרכשה לפני שלוש שנים ב-93 אלף יורו והניבה 35 אלף יורו לאורך שלוש שנים לפי חישוב של 11,700 בשנה, או אם תרצו 975 יורו בחודש. במלים ברורות הרבה יותר, מלבד התשואה של 35 אלף היורו העלתה הדירה את מחירה ב-22 אלף יורו והסך הכל הוא 57 אלף יורו בשלוש שנים! המהווה למעשה חצי משוויה של הדירה היום!!!

pexels photo 299629202                                                                                                                              חגיגת המחירים בבודפשט לקראת עליות חדות

לזה בדיוק התכוונו בכנס הנדל"ן כשאמרו שחגיגת המחירים תסתיים בסוף השנה והימים המדושנים עבור המשקיע יפוגו. לא יהיו עוד דירות במחירים האלה, לא תהיה תשואה בסדר גודל הזה, והראייה המפוכחת היא שהזדמנויות כאלה לא יחזרו.
דוגמא נוספת, אם כי בסכומים קצת שונים, ניתן למצוא בימים אלה ממש ברובע החמישי. מדובר בדירה עם שלושה חדרי שינה, מרוהטת חלקית בריהוט חדיש, עם מעלית אבל ללא מיזוג מרכזי וללא חנייה. דירה זו ניתן להשיג (אם עוד לא איחרתם...) ב-160 אלף יורו והיא הניבה בשלוש השנים האחרונות 48,600 יורו מדמי שכירות, לפי חישוב של 1350 יורו בחודש.
האם הזדמנויות היסטוריות כאלה יחזרו? ימים יגידו, אבל לפי דעתם הנחרצת של משתתפי הכנס – אין סיכוי שזה יקרה. "אנחנו לפני עליית מחירים, ומי שירכוש בחודשים הקרובים יעשה את עסקת חיים. אני חושב שזוהי באמת הזדמנות של פעם בחיים" אמר דובר הכנס.