1500 לא טועים

דרג פריט זה
(1 הצבע)

מרבית הצעירים שוויתרו על זכיית דירה בתוכנית "מחיר למשתכן" בלוד, ניתבו את כספם ליעדים אחרים. הונגריה היא המדינה המועדפת ומקדימה את רומניה, צ'כיה וגיאורגיה

"באנו לכאן כדי להעביר מסר ל-100 אלף זוגות צעירים של מחיר למשתכן: כדאי לחכות לדירה!" – כך, מלה במלה, לא נגענו, אמר לפני שבועיים שר האוצר משה כחלון בטקס אכלוס פרויקט דירות מחיר למשתכן בלוד. 

מה שכחלון לא אמר כשהגיע עם פמלייתו לשכונה החדשה בלוד, שכ-1500 זוכים בהגרלה וויתרו על הזכייה, שאלה שלא וויתרו וכן רכשו נדהמו לגלות עד כמה מטבח יכול להיות קטן, שחניות פרטיות המשויכות לדירות הן חלום שלעולם לא יתגשם, שבמרכז חדר השינה יש עמוד תומך ועוד מכלול כשלים שלא הפריעו לשר לעמוד זקוף ולומר: "אין שום סיבה להיסחט על ידי גופים שרוצים לנצל את מצוקת הדיור. אנחנו בדרך לפתרון".

האמנם? בחדשות ערוץ 2, ובחדשות ערוץ 10, נשמע הקול השקט של הרוכשים ואלה סיפרו על היעדר פיתוח שכונתי, ולא מדובר רק בכבישים ומדרכות, אלא גם במוסדות חינוך עבור ילדיהם וחנויות במרחק סביר שיענו על דרישות מינימאליות של מוצרי יסוד בסיסיים. אפילו חסידי התוכנית הודו שכמו שאסור להתרשם מתמונות על תפריט במסעדות, כך אסור היה להם להתלהב מהמפרט הטכני של הדירה ומהשרטוטים של הפיתוח הסביבתי.

את הטענות האלה מצאנו גם בעיתוני "גלובס" ו"כלכליסט" והחלטנו לצאת בעקבות אותם 1500 זוכים שוויתרו על הזכייה כפי שפורסם ב"כלכליסט" עוד ב-27 באוקטובר 2016. מתברר שלא אלמן ישראל. הצעירים חסרי הדיור אמנם לא רכשו כאן דירות, אבל את הכסף שהם ייעדו לרכישה השקיעו במקומות אחרים בעולם. בפלורידה ובג'ורג'יה שמעבר לאוקינוס, וברומניה, צ'כיה, גיאורגיה והונגריה שלחופי הים התיכון. אז נכון, אין להם "מחיר אטרקטיבי" במרכאות כפולות ומכפולות, אבל יש להם נכס שיניב להם תשואה שתספיק לא רק לתשלום שכירות כאן בארץ, אלא אפילו יישאר להם מעבר למה שתכננו.

IMG 20180423 WA0083                                                                                                הדירות בהונגריה מגיעות מהר יותר ומסוגרות הרבה יותר מאשר כל תהליך הדיור למשתכן

בבדיקה מעמיקה עוד יותר מול הזוכים שוויתרו על הזכייה, התברר שאחרי שהם בחנו את ההצעות שהיו להם, העדיפו את בודפשט על פני כל המקומות האחרים. לא פחות מ-84% מאלה שהחליטו על הצעד לרכוש דירה מעבר לים עשו זאת בבירה ההונגרית אחרי שהגיעו למסקנה שזהו יעד ההשקעה הטוב ביותר, הכדאי ביותר, ההגון ביותר.זאת ועוד: "דירות גן ב-1.7 מיליון שקל בלוד - זה לא דיור מוזל לזוגות צעירים" התלוננו הזוכים לכאורה. 1,700,000 שקל? בסיטואציה מסוימת זה הערך של 10 דירות בבודפשט, וגם אם יש כאן הגזמה היא בטח לא הגזמה פראית. בכל מצב לזוג צעיר, או לרווק/ה, אין את הסכום הזה והוא בונה על משכנתא שיקבל. מה שכן יש לו, זה בערך 20% מהסכום, ועם ה-20% האלה הוא יכול לרכוש לעצמו דירה בבודפשט שתממן לו את שכר הדירה כאן.

דירות להשקעה בבודפשט, הפכו כבר מזמן להיות להיט גדול ומצליח. הבחירה באזורים המבוקשים נעשית בסיוע של מקצוענים, בדומה למקומות נוספים באירופה, ובניגוד גמור לאותה שכונת אחיסמך בלוד שסומנה בעבר כהבטחה לחיזוק העיר לוד, אך בהמשך יועדה לציבור הדתי-חרדי. 6000(!) נרשמו להגרלה באחיסמך והעובדה שלבסוף נמכרו הדירות בשוק החופשי, מלמדת עד כמה 1500 שוויתרו על ההגרלה לא טועים.